Haberler

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde "Şiir ve Delilik" Etkinliği Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda dün (23.05.2019) "Şiir ve Delilik" etkinliği düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yıldız’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe, çok sayıda öğrenci katıldı. Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Şiir ve Delilik konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Şiirde, delilik kavramının ne anlama geldiğini belirten Prof. Dr. Yıldız, “Hani derler ya her şair biraz delidir. İşte delidir ne yapsa yeridir. Şairler ve sanatçılar, bir parça kendilerini özgür hissederler ve daha rahat hareket ederler. Toplum da onları hoş karşılar. Halk arasında böyle insanlar saygıyla karşılanır.” dedi.

Şiir dilinin farklı bir dil olduğunu söyleyen Yıldız, “Sözcükler dizeye dökülürken onlara yeni anlamlar ve çağrışımlar yüklenir. Alışılmış bağlaştırmaların yerine alışılmamış sanatsal bağlaştırmalar kullanılır. Şiirsel dil sezimsel, çağrışımsal, nitelikli bir dildir. Değişmeceli imgelere dayanan söz döngüsü olan bir dildir. Aslında bilinç dışıyla çok ilişkili ama tamamen dağılmamış ve çözülmemiş dildir.” ifadelerini kullandı. Etkinlik soru ve cevap ile sona erdi.

Haber: Kaan Türker (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors