Haberler

Üniversitemiz Dış Değerlendirme Süreci Tamamlandı

Kocaeli Üniversitesi’nin 2018 yılı dış değerlendirme programı, bugün (19.12.2018) YÖK Kalite Kurulu Kurumsal Dış Değerlendirme Takımı’nın sunduğu çıkış bildirgesi ile son buldu.

Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Müdürler ve akademisyenler katıldı.

Üniversitelerin stratejik yönetiminin geliştirilmesine, beklenti ve yönelimlerinin kapasitesini güçlendirmeye katkıda bulunmak amacıyla YÖK Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından yürütülen Yükseköğretim Kalite Kurulu Kurumsal Dış Değerlendirme Programı ile yükseköğretim kurumlarının güçlü ve gelişmeye açık yönleri ortaya konuluyor. Bu kapsamda 16-19 Aralık tarihleri arasında “Yükseköğretim Kalite Kurulu Kurumsal Dış Değerlendirme Programı” üniversitemizde yürütüldü. Takım Başkanlığını Prof. Dr. Öktem Vardar’ın yaptığı ve sekiz kişiden oluşan Kalite Kurulu Kurumsal Dış Değerlendirme Takımı, üniversitemizde çeşitli toplantılar, incelemeler ve görüşmeler gerçekleştirdi. Gerek akademisyenlerimiz, gerek öğrencilerimiz gerekse üniversitemizin paydaşlarıyla gerçekleştirilen toplantılar neticesinde, Üniversitemizin kalite güvence sistemi, eğitim öğretim, araştırma ve geliştirme ile yönetsel süreçleri değerlendirildi.

Teknoloji Fakültesi konferans salonunda, üniversitemiz üst yönetiminin katılımıyla, Takım Başkanı Prof. Dr. Öktem Vardar tarafından çıkış bildirgesi sunuldu. 5 yıl içinde her üniversitenin Kurumsal Dış Değerlendirme sürecinden geçeceğini söyleyen Prof. Dr. Vardar, sürece ilişkin bilgilendirmede bulundu. Yapılan incelemeler neticesinde bir sonuç raporu oluşturacaklarını ifade eden Prof. Dr. Vardar, sonuç raporunun 1 ay içinde tamamlanarak teslim edileceğini belirtti. Değerlendirmenin ana temelinde dört soru yer aldığını aktaran Prof. Dr. Vardar, “Bunlar; ‘Kurum Ne Yapmaya Çalışıyor?’, ‘Kurum Misyon ve Hedeflerine Nasıl Ulaşmaya Çalışıyor?’, ‘Kurum Misyon ve Hedeflerine Ulaştığına Nasıl Emin Oluyor?’ ve ‘Kurum Geleceğe Yönelik Süreçlerini Nasıl İyileştirmeyi Planlıyor?’ sorularıdır” dedi.

Yapılan değerlendirme sonucunda Prof. Dr. Vardar, üniversitemizin ‘Kalite Güvence Sistemi’, ‘Eğitim ve Öğretim’, ‘Araştırma ve Geliştirme’ ve ‘Yönetim Sistemi ve Kurumsal Karar Alma Süreci’ konu başlıklarında olumlu yönlerinden bahsederken, çeşitli önerilerde de bulundu. Toplantı sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Takım Başkanı Prof. Dr. Öktem Vardar ve ekibine teşekkür etti. Kocaeli Üniversitesi olarak ilk defa dış değerlendirme sürecine tabi olduğumuzu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, “Üniversite olarak eksiklerimizi görmek adına önemli bir süreç. Genel itibari ile baktığımızda eksik yönlerimize yönelik çalışmaları zaten yürütmekteyiz. Kocaeli Üniversitesi’ni daha ilerilere taşımak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors