Haberler

KOÜ, Mars'taki İlk Şehirlerin Projelerini Sergiledi

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından Mars'ta kurulabilecek ilk şehirlerin planlama, tasarım ve mimarlık projelerinin sergisi bugün (11.04.2018) Kocaeli Bilim Merkezi'nde kapılarını açtı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı ile Kocaeli Bilim Merkezi ortaklığında hazırlanan atölye sergisinin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, Kocaeli Müzeler Şube Müdürü Taha Hülagü, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Salih Akbaş, Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Murat Filiz, proje yürütücüleri Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ersan Koç ile Arş. Gör. Büşra Özaydın Çat, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılış töreninde konuşan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, "21. yüzyıla baktığımızda bir uzay çağında olduğumuzu söyleyebiliriz. İnsanın ilk aya çıktığı zamandan bu güne kadar uzayda büyük adımlar atıldı. Bu projemizin özüne baktığımız zaman gelecekte bir gün uzayda yaşam ihtimaline yönelik çalışmalar olduğunu görüyoruz. Bu projedeki çalışmaları burada sergilemekten ve Mars'a yönelik projeler üretmekten gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından Müzeler Şube Müdürü Taha Hülagü tarafından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı'ya çiçek takdim edildi. Protokol üyeleri daha sonra sergiyi gezerek proje yürütücüleri Dr. Öğr. Üys. Ersan Koç ve Arş. Gör. Büşra Özaydın Çat'tan bilgi aldı.

11-20 Nisan tarihleri arasında açık kalacak olan sergiyi çeşitli liseler ziyaret edecek. Sergi mekânında ziyaretçilerin atölye ve tasarımlar ile ilgili gözlem, fikir ve önerilerini paylaşmaları için bir not defteri de bulunacak.


Haber: Fatih Osma (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors