Haberler

Tıbb-i Nebevi ve Sağlık

Seka Park'ta faaliyetini sürdüren Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi'nde düzenlenen kültür konferansları devam ediyor.

Kocaeli halkını ve Kocaeli Üniversitesi öğrencilerini çeşitli etkinlikler ve faaliyetlerle bir araya toplayan Kültür Evi'nin bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Temel İslam Bilimleri Fıkıh Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi oldu. Yrd. Doç. Dr. Ekşi, konferansında insan sağlığının korunmasında, tedavi ve tedavi araçlarının nasıl uygulanacağı konusunda Hz. Muhammed'in tavsiye ve uygulamalarını dikkate alan Tıbb-ı Nebevi hakkında bilgi verdi.

Tıp biliminin önemine değinerek konuşmasına başlayan Ekşi, İmam Şafii'nin bu konudaki görüşlerini aktararak, Şafii'nin 'Bütün ilimler yok olsa insan hayatı zorluklara rağmen devam eder. Ama iki ilim dalı vardır ki bunlar olmazsa insan hayatı son bulur. Bunlar Dini ilimler ve Tıp ilimi' sözlerini hatırlattı.

"Dini yaşayacak insanlar bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olmalı"

İnsanların yaşamak, mutlu olmak, kendine ve başkalarına faydalı olabilmek ve kulluğu devam ettirebilmek için sağlıklı olması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ekşi, "Dini yaşayacak bireylerin hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıklı olması gerekir. Hastalık durumunda dini sorumluluklarda bir takım kolaylıklar getirilmiştir. Bunun iki önemli sebebi vardır: kulluğun kesintiye uğramaması, insanın bir an önce sağlığına kavuşmasıdır" dedi.

İslami kaynaklarda tıp ile ilgili konuların genel olarak "Tıbb-i Nebevi" başlığı altında yer aldığını ifade eden Ekşi, bu ad altında pek çok eserin kaleme alındığını ifade etti ve konuyla ilgili Kuran-ı Kerim'de geçen ayetleri ve Hz. Muhammed'in hadislerini aktardı. Ekşi ayrıca, hadislerde Hz. Muhammed'in tıpla ilgili hadislerinde hastalıklar ve tedavi usulleri kadar hastalıklardan korunma yollarına da değindiğini belirtti.

"Organ nakli dinen meşru"

"Tıbb-i Nebevi konusunda yazılan eserler iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar koruyucu hekimlik ile hastalıklar ve bunlara ait tedavi usulleridir" diyen Yrd. Doç. Dr. Ekşi, koruyucu hekimliğin 'temizlik', 'dengeli beslenme', 'obezite', 'zararlı alışkanlıklardan uzak durma' ve 'spor' başlıkları altında incelendiğini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, organ ve doku nakli konusunun dinen meşru olduğunu sözlerine ekledi.

Konferans sonrasında Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi Müdürü Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi'ye teşekkür belgesi takdim etti.


Haber: Esat Öztürk (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors