Haberler

Kariyer Günlerinin Konusu ‘Aile Hekimliği’ Oldu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda Kariyer Günleri isimli bir etkinlik düzenlendi. İzmit Merkez Yenişehir Cevat Çetin Sağlık Ocağı Aile Hekimi Dr. Fatma Topçu’nun konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte aile hekimliği ile ilgili bilgiler verdi.

Aile hekimliğinin tarihsel sürecinden bahseden Dr. Fatma Topçu, “Süreç 1940’larda toplum sağlığına yönelik sıtma savaş dernekleri ve salgın yapan hastalıklarla başlamıştır. 1961’de anayasaya sağlığın bir vatandaşlık hakkı olduğu sosyalizasyon yasasıyla girmiş ve gelişme göstermiştir. Böylece sağlık ocakları, sağlık evleri, hastanelerin görev tanımları oluşmuştur. Toplum sağlığı açısından 2005 yılında sağlık politikası olarak aile hekimliğine adım atılıyor.” dedi.

Topçu, ilk olarak 10 günlük eğitimin sonucunda aile hekimi statüsüyle sözleşmelerinin yapıldığını kaydederek, “Bu politika İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Aile hekimin görev tanımında önce poliklinikler sonra özel hizmet yer alıyor. Mesela aşılama, aile planlaması hizmeti, ergen, çocuk, bebek, yaşlı, engelli izlem hizmeti verebiliyoruz. Aile hekimlerine ait lojistik destek sağlanıyor. Dağıtımı ve uygulaması sağlık ocağına bağlı kalıyor. Aile hekimliği istiyorsanız sertifikalı olmanız ve Sağlık Müdürlüğü’nün sitesine girip devamlı yer açılmış mı diye takip etmeniz gerekiyor.” diye konuştu. Etkinlik, sertifika töreni ile sona erdi.

Haber: Ebru Yalçınsoy (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors