Haberler

Dünya ve Türkiye'de Psikiyatrinin Geleceği

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda 10 Mart 1995'de Türkiye'de Psikiyatri Anabilim Dalı'nın kuruluş yıl dönümü kapsamında "Dünya ve Türkiye'de Psikiyatrinin geleceği" adlı konferans düzenlendi.

Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed'in konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Coşkun'un yaptı.

"Psikiyatrist Sabırlı Olmalı"

Dr. Afzal Javed, psikiyatri anabilim dalına her geçen gün ilginin arttığını belirterek, "Geçtiğimiz yıl Dünya Sağlık Örgütü, depresyonun dünyada ki en büyük ikinci hastalık olduğunu belirledi. Yani bize düşen görev azalmak yerine sürekli artıyor. Bize verilen bilgilerde, ruh sağlığı yerinde olmayan insanların üçte ikisi hastalığını kabullenip tedavi görmekten utanıyor" ifadelerini kullandı.

Dr. Afzal Javed, toplumda psikiyatristlere 'deli doktoru' olarak bakıldığını söylerken, "Toplumda ruhsal hastalıklara farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu iş bir yandan da sosyal sorumluluk gibi" dedi. Etkinlik sonunda Dünya Psikiyatri Birliği Çalışma Birimleri Sekreteri Dr. Afzal Javed'e plaket takdim edildi.


Haber: Fulya Kevser Emecen (Radyo K.İ), Fotoğraf: Mustafa Çağlar(KOÜHA)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors