Haberler

Robotik Üretim Mesleki Eğitime Entegre Oluyor

Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu'nda, robot entegratör firmaları ile Otomotiv Teknolojileri ile Oto Boya ve Karoseri programları öğrencilerinin robotik araçlarla üretim yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya, robot kurulum firmaları; KUKA Roboter CEE GmBH Türkiye'den Ahmet Kulaksız, FANUC Türkiye temsilcisi Efe Ayangil, BOYSİS Genel Müdürü Osman Şeker, Ford Otosan Boyahane Alan Müdürlüğü'nden Muharrem Altıoglu ve FOME Akademi Uzmanı Hüseyin Yakup Temur ile Ford Otosan İhsaniye Otomotiv MYO Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üy. Ufuk Abacı, Dr. Öğr. Üy. Rıza Emre Ergün ve Öğr. Gör. Şehriban Öncel katıldı.

Toplantıda, robotik üretim teknolojilerinin, ders planlarının içerisine dâhil edilmesi üzerine ders içerik taslak çalışmaları yapılırken mevcut altyapıyı iyileştirme imkanları değerlendirildi. Ayrıca, eğitimlerde robotik araçların kullanılması ile boya, kaynak ve montaj alanlarındaki mesleklere olan talebin artması ve bu durumun işbaşı ücretlerinin iyileştirilmesine etkisi konuları üzerine duruldu.

Günümüzde robotik teknolojileri kullanabilen alanında uzmanlaşmış kişilere ihtiyacın her geçen gün arttığını ifade eden Okul Müdürü Dr. Öğr. Üy. Abdulkadir Cengiz, imalat sanayinde, 'üretim bilen robotçu' algısının yerini artık 'robot bilen üretimci' anlayışına bıraktığını ve eğitim müfredatlarının otomotiv boyacısı, otomotiv montajcısı, otomotiv gövde kaynakçısı mesleklerine yönelik olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtti.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors