Haberler

Kanser Haftası

Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği işbirliği ile Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda "Kanser Haftası" etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Ergül konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğe çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
Kanser, Ölüm Sebepleri Arasında 2.Sırada

İstatistiklere göre kanserin, ölüm sebepleri arasında % 20'lik orana sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Zafer Utkan, "Kanser, kalp damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebeplerinden bir tanesidir "dedi. Utkan, Türkiye'de kanser hastalarının her yıl yüz bin kişi arttığını belirtirken erkeklerde en çok akciğer, prostat, kolan tümörü; kadınlarda ise meme, tiroit, kolorektal tümörleri olduğunu ifade etti.

Kadınlar da meme kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Utkan, "40'lı yaşlardan sonra düzenli monografi çekilerek teşhis koyulabilir " dedi.

Yenilenen Bütün Organlar Kanser Risk'i Taşıyor

Kanser hücrelerinin genetiği ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Emel Ergül, "Gelişen teknoloji ile en küçük yapı taşımız olan hücreyi inceleyebilecek duruma geldik" dedi. Hücredeki bölünme işlemlerinin kontrollü şekilde gerçekleştirilebileceği denetim sisteminin mevcut olduğuna dikkat çeken Ergül, "Bu denetim sistemlerinde herhangi bir sorun meydana geldiği taktirde hücre kontrolsüz bir şekilde çoğalarak mutasyona uğruyor ve kanser hücreleri oluşuyor. Yenilenmeye tabii olan bütün organlarımız kanser riski taşıyor." ifadelerini kullandı.


Haber Simge KARATAŞ (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors