Haberler

Bisikletin Dünü, Bugünü ve Yarını

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kutlu Radyo K.İ.'nin Güne Bakış programına konuk olarak "Bisikletin Dünü Bugünü Yarını" başlığında Türkiye deki bisiklet kullanımı hakkında konuştu.

Bisikletin ulaşım, spor ve sağlık amaçlı kullanıldığını belirterek, "Bisiklet kullanımı hobi ve spor amaçlı olarak ikiye ayrılıyor aslında. Belki çoğu bunu hobi amaçlı yapıyor ama biz bunun spora yansımasını da isteriz" dedi. Kocaeli'nin bisiklet kullanımı konusunda şanslı olduğunu belirten Kutlu, ilimizdeki bisiklet yollarının Türkiye'nin birçok iline göre oldukça rahat ve konforlu olduğunu, yapılan eğitimlerle de bisiklet kullanımın desteklendiğini kaydetti.

Kocaeli Üniversitesi Bisiklet Kullanımına Büyük Destek Veriyor

Kocaeli Üniversitesi'nin bisiklet kullanımına büyük destek verdiğini söyleyen Kutlu, "Üniversitemizde bu işle ilgilenen birçok kişi var, öğrenci kulüplerimiz var. Hafta sonları düzenli turlar düzenliyorlar, şehirlerarası turlar yapıyorlar. Bunların yanında kulüpler yarışmalara da katılıp Kocaeli'yi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Üniversitemizin öğretim üyeleriyle bu yıl Antalya'da birinci bisiklet çalıştayını yaptık. Kocaeli Üniversitesi olarak büyük katkı verdik" dedi.

Bisiklet Kullananlar Mutlaka Kask Takmalı

Bisiklet kullanımında alınması gereken güvenlik önlemlerine de değinerek, "Bisiklet kullanırken mutlaka kask takmak zorundayız. Bisiklet sporuna başlama ve bisiklet trafiğine velisiz çıkma yaşı 11, lisans çıkarma yaşı ise 12. Her trafik bisiklet kullanımına uygun olmayabilir. Bisiklet kullanırken muhakkak dikkati elden bırakmamalıyız. Bisiklet aynı zamanda bir trafik aracıdır bunun bilincinde olmak lazım" ifadelerini kullandı.

Kocaeli'nin Yahyakaptan bölgesinde İzmit Belediyesi'ne ait bir bisiklet eğitim pisti bulunduğunu kaydeden Zeki Kutlu, "Eğitim pistinin hemen yanında Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda Bisiklet İl Temsilciliği bürosu var. Bu iki yere başvurarak bisiklet kullanmayı öğrenebilirsiniz. 7'den 70'e herkes bunlardan faydalanmalı. Ben vatandaşlarımıza, bisiklet severlere buraları muhakkak tavsiye ederim" açıklamasında bulundu.


Haber: Fatih Osma (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors