Haberler

Sazlı Sözlü Tarih Semineri

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından dün (06.04.2017) "Sazlı Sözlü Tarih" adlı bir konferans gerçekleştirildi.

Türkülerin tarihe kattığı değerlerin konuşulduğu etkinlik, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi'nin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik KOÜ Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr İbrahim Şirin'in konuşmasıyla başladı. KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü olarak birçok etkinlik düzenleyeceklerini belirterek tarihin daha iyi kavranılması ve hissedebilinmesi için çaba gösterdiklerinden söyledi.

Türküler Halkın Edebiyatıdır

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi, çalışmalarından, sentezlediği bilgilerden bahsetti. "Türkülerin tarihle beraber anılması gerektiğine inanıyorum, tarihin sözlü kaynakları vardır, bu sözlü kaynaklara en iyi ulaşabileceğimiz kaynak türkülerde toplanmıştır. Anadoluda her olayın yansımasını türkülerde bulabiliriz. Türküler halkın edebiyatı, halkın tarih yazımıdır." diyerek, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında kaleme alınan türkülerin yer aldığı bir türkü dinletisi sergiledi.


Haber: Vildan Selçuk (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors