Haberler

KOÜ’de, İlaçta Yerlileşme Konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplantı Salonu’nda dün (20.03.2019) Teknoloji Transfer Ofisi tarafından ilaç sektörüne yönelik Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sema Keçeli, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Üniversitesi KÜSİ Temsilcisi ve Uzunçiftlik Nuh Çimento MYO Müdürü Prof. Dr. Engin Özdemir, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite Sanayi İşbirliği Uzmanı Kıymet Eşiyok, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Temel Bilimleri Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Fizyoloji ve Mikrobiyoloji alanlarından öğretim üyeleri ile ilaç sektöründen Santa Farma, Onko İlaç, Sandoz, Bilim İlaç Ar-Ge Merkezi ile Atabay ilaç firması temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilaç alanında yapılabilecek ortak Ar-Ge projeleri yanında 2244 Sanayi Doktora programı tanıtımı da yapıldı. Toplantıda ilaç sektörüne yönelik birçok alanda çeşitli işbirliklerinin yapılabileceği görüldü. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ülkemizin ilaç alanında ihracat ve ithalat rakamlarını vererek ilaçta yerlileşme hedeflerine yönelik sağlanan desteklerden bahsetti.

Laboratuvarların kullanımı ve firmaların çektiği zorluklara değinen Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, “Bu zorluklar artık yeni kurulmuş olan teknoparklar sayesinde çözülebilmektedir. Birçok bölümü yazılım üzerine olmasına rağmen teknoparklarımız da bu konuya destek vermektedir. Bunun dışında Kocaeli önemli bir bölge, 3200 sanayii içinde 257 yabancı firma bulunmaktadır. Bu bizim için avantajlı bir durum.” ifadelerini kullandı.

Atabay İlaç Kimya Müdürü Adil Kaya ise, 40 yıldır ilaç sektöründe olduğunu belirterek, “Yerli ilaç ve hammadde üretimi konusunda, firma olarak gereken her şeyi yaptık ve bu konuda yapılması gereken ne varsa her zaman yapmaya hazırız. İstiyoruz ki Türkiye, patenti biten hammaddeleri hemen yapsın. İlaç maddesinde üretilen her şeyi yerli olarak yapsın.” dedi.

Etkinlikte Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, KÜSİ il temsilciliği ve KOÜ-TTO organizasyonunda, bilim dallarındaki öğretim üyeleri ile birlikte ilaç sektörü Ar-Ge merkezlerine ziyaretler yapılmasına karar verildi. Program, öğretim üyelerinin anabilim dallarındaki çalışmalarını özet olarak sunmalarının ardından sona erdi.

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors