Haberler

IESKO (Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli) Sahne Sanatları Bölümü'nden Okuma Tiyatrosu: "Gülümse Sonsuzluğa"

Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Deprem Sempozyumu'nda fakültemizin Sahne Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan okuma tiyatrosu başarıyla seslendirildi.

"Gülümse Sonsuzluğa" adlı kısa oyun Karin Karakaşlı'nın "Rüya" adlı öyküsünden bölümümüzde Öğretim Görevlisi olan Kadir Yüksel tarafından oyunlaştırıldı. Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyesi Doç. Süreyya Temel yönetiminde belgesel görüntüler ve efektlerle desteklenerek seslendirilen oyuna Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Yeşim Madanoğlu'da canlı müzik performansıyla okuma tiyatrosuna eşlik etti. Oyunu Sahne Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Sinan Taşkan, Yük. Lisans öğrencisi Aynur Seren ve Mizgin Adar, lisans öğrencisi Büşra Özdemir seslendirdi. Ayrıca üniversitemizin öğretim üyelerinden, sempozyumun bilim kurulunda yer alan Doç. Dr. Gülten Dursun konuk olarak seslendirenler arasında yer aldı. Oyunda deprem sonrası maddi ve manevi hasarların insani yanı öne çıkarılarak anlatılmaktadır. Duygusal anaların yaşandığı performansta, diğer bildirilere göre farklı bir sunum özelliği taşıyan okuma tiyatrosu ilgiyle karşılandı.

Ayrıca sempozyumda fakültemizin Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Kadir Yüksel bildirisiyle yer aldı. Fay Boşluğu (Depremin Sosyal Hasarlarının Onarılmasında Edebiyatın ve Tiyatronun Farkındalık Yaratması) adlı bildirisinde Kadir Yüksel, deprem sonrası oluşan insani ve toplumsal travmalara dikkat çekti. Sanatın, özellikle de edebiyatın ve tiyatronun deprem sonrasında ruhsal ve toplumsal hasarların onarılmasında yararlı olduğundan söz etti. Ayrıca depremle ilgili toplumsal bilincin, farkındalığın arttırılmasında da sanatın etkin biçimde değerlendirilmesini, sanatçıların bu konuda desteklenmesini savundu. Konusu ve sunumuyla sempozyumun farklı bildirilerinden biri olarak yerini adlı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors