Haberler

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde Sürdürülebilirlik Semineri

Rönesans Holding'in Sürdürülebilirlik Bölümü Üst Düzey Yöneticisi Dr. Onur B. Tokdemir, 6 Mart'ta Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu'nda Rönesans Holding'in "Genç Keşif Programı: Pusula" isimli kariyer gelişim programını tanıttı ve "Sürdürülebilirlik" konulu bir seminer verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Ihlamur ve Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji, Aydınlatma ve Mekanik İşler Şube Müdürü Mehmet Çetin Ergün'ün de izleyici olarak katıldığı seminere Mimarlık Bölümü ve İç Mimarlık Bölümü öğrencileri ile akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Dr. Tokdemir seminer sırasında ilk olarak Rönesans'ın organize ettiği "Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Öğrenci Yarışması"nı tanıttı. 2015 yılında bu yarışmayı ilk yaptıklarında birincilerin Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Fatih Pelit, İsmail Kocataş ve Yakup Kara olduğunu belirtti ve öğrencilere yarışmaya başvurmalarını tavsiye etti.

İnşaat sektörü ile ilgili genel bilgiler veren Dr. Tokdemir, sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramlarını tanıttı, enerji etkin ve çevre dostu binaların önemini vurguladı. Dünyadaki LEED, BREEAM, ESTIDAMA gibi yeşil bina sertifika sistemlerine değindi. Rönesans Holding olarak inşa ettikleri yeşil bina projelerden örnekler verdi. Ardından Rönesans Holding'in yeni mimar ve mühendislere yönelik başlattığı kariyer gelişim programı olan "Genç Keşif Programı: Pusula"yı tanıttı ve başvurularda beğendikleri videolardan birkaçına yer verdi. Son olarak öğrencilere sürekli kendilerini geliştirmelerini, buna özellikle zaman ayırmalarını, yabancı dil öğrenmelerini, fark yaratmalarını ve çok çalışmalarını tavsiye ederek seminere son verdi. Öğrencilerin yoğun ilgisinin olduğu bir soru cevap bölümü ile seminer sona erdi.

Seminerin sonunda Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oya Şenyurt tarafından Dr. Onur Tokdemir'e engin bilgi ve tecrübelerini paylaştığı için teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi. Ardından Mimarlık Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Rüveyda Kömürlü tarafından verdiği verimli seminer için Kocaeli Üniversitesi'ne ait konferans kitaplarından takdim edildi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors