Haberler

KOÜ Akademisyenleri Mavi Balina Oyunuyla İlgili Açıklama Yaptı

Yüzlerce çocuğu ağına düşürüp intiharına sebep olan Mavi Balina oyunu hakkında KOÜ akademisyenlerinden açıklama “Mavi Balina buz dağının görünen kısmı”…

Mavi balina, çocuklar arasında bir bilgisayar oyunu olarak biliniyor… Oyun olarak adlandırılsa da o oyun çocuklar için ölümcül sonuçlar doğuruyor. Mavi Balina oyunu yüzünden dünyada yüzlerce çocuk intihar etti. Peki, Mavi Balina oyunu nedir? Bu oyunda çocukları ölüme sürükleyen süreç nasıl işliyor? Aileler çocuklarını bu tehditlerden korumak için neler yapmalı?

Oyunu oynamak isteyen çocuklara internet korsanları virüs içerikli link gönderiyor. Çocuklar gelen linke tıkladığı zaman kişisel bilgileri kolaylıkla çalınıyor ve bunun sonucunda çocuklar yakın çevresindeki kişilerle ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kalıyor. Gecenin geç saatlerinde verilen talimatlarla çocuklara korku dolu videolar izletilip karanlıkta oturmaları ve vücutlarına kesici aletlerle balina şekli çizmeleri isteniyor. Sonuç ise çocukları intihara sürüklüyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Mavi Balina oyunu için internet sağlayıcılarının uyarıldığını belirtirken, velilere de "Oyunla ilgili duyduklarınızı bize bildirin" açıklamasında bulundu.

250’ye Yakın Çocuk İntihar Etti

“Mavi Balina” oyununun eğlendirmenin aksine çocukları intihara kadar sürükleyen bir sürece soktuğunu kaydeden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik, “Bu oyunda verilen direktifler sonucunda çocuklar bir üst seviyeye geçmeyi hedefliyor. Bu oyun yüzünden dünya genelinde 250’ye yakın çocuğun intihar ettiğini görüyoruz” dedi.

Çocukların bu oyunu oynarken kendi güçlerini kanıtlama çabasına girdiğini söyleyen Memik, “Çocuklardaki ‘ben karanlık bir odada yalnız kalabildim, korku dolu videolar izleyebildim, o zaman güçlüyüm, diğerlerinden farklıyım’ duygusu gelişmeye başlıyor. Mavi Balina oyununda verilen talimatların ağırlığı arttıkça ve çocuk bunu başardıkça bu durumdan haz almaya başlıyor. Ancak her ne kadar gündemde Mavi Balina oyunu olsa da bu oyun buz dağının görünen kısmı. Aslında çocukların ruh sağlığını etkileyen birçok oyun var” diye konuştu.

Ebeveynlere Büyük İş Düşüyor

Mavi Balina oyununda verilen talimatların yerine getirilmesi için çocuklar tehdit ediliyor. Ailelere bu konuda uyarılarda bulunan Nursu Çakın Memik, “Bu oyunu oynayan çocuklar talimatları yerine getirmedikleri takdirde annelerine zarar verileceğini düşünüyorlar ve bununla tehdit ediliyorlar” dedi. Talimatların gecenin geç saatlerinde verildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Memik, “Televizyon, bilgisayar ya da farklı teknolojik aletlerin ortak kullanım alanlarında bulunması gerekiyor. Aileler gece geç saatlerde çocuğunu kontrol etmekte zorlanabilir fakat temele bakıldığı zaman mutlu olan bir çocuk gece saat 02:00’da uyanma isteğinde bulunmayacaktır” şeklinde konuştu.

Mavi Balina’nın öncelikle teknolojik anlamda engellenmesi gereken bir oyun olduğunu söyleyen Memik, “Oyunu ulaşmanın birçok yöntemi var. Bunlardan biri sosyal medyada profil resmini mavi balina yapmak. Bunu yapan kişilere bir link gönderiliyor ve çocuklar bu sayede oyuna çekilmiş oluyor. Buna teknolojik açıdan bakıp bir çözüme kavuşturulması, daha sonra bu eğilimde olan kişilere uzmanlar tarafından tedavi uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Bu sorun Bir Bütün Olarak Ele Alınmalı

Bilgisayar ve oyun bağımlılığının sadece çocuktan kaynaklanmadığını bunun bir bütün olarak ele alındığını kaydeden Doç. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu ise, bu konuda ebeveynlere büyük rol düştüğünü vurguladı. Doç. Dr. Gündoğdu, “Önce çocuğun kendi yapısından kaynaklanan sorunları anlamaya çalışıyoruz. Bunun yanında, aile içinde sorunlar var mı, anne-babanın çocukla kurduğu ilişki ne diye bakıyoruz. Ebeveynlerin daha doğumdan itibaren çocukla ilişkisini iyi tutmalı. Çünkü çocuk ilgi eksiliği hissettiği zaman o boşluğu bilgisayar oyunları ve internetle dolduracaktır” şeklinde konuştu.

Oyun Bağımlıları İçe Kapanıyor

Bilgisayar ve oyun bağımlılığının diğer madde bağımlıkları gibi tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldız Gündoğdu ise “Bir madde bağımlılığının yol açtığı soruna bilgisayar ve oyun bağımlılığı da yol açabiliyor. Çocuk okul devamsızlık yapıyor, sosyal ortamlardan tamamen soyutlanıyor, eve kapanıyor ve bu sorunlar ailevi soruna dönüşüp kısır döngü olarak devam ediyor” dedi.


Haber: Helin Kaya – İsa Güner (BHİ), Fotoğraf: Fatih Osma (BHİ)

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors