Haberler

Sağlık Bakanlığı’ndan Üniversitemize Modern Radyoterapi Cihazı

Kocaeli Üniversitesi ile Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği arasında, Radyasyon Onkolojisi hizmetleri, eğitim araştırma, sağlık hizmet üretimi ve kamu sağlığını geliştirme gibi alanlarda yapılacak işbirliklerine yönelik bir protokol imzalandı.

Kocaeli Valiliği’nde bugün (09.03.2017) imzalanan protokolü Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sağlık Bakanlığı adına Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney ve Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü imzaladı. Protokol ile Radyoterapi yapılması için yoğunluk ayarlı Lineer Akseleratör (LINAC Radyoterapi Cihazı), Sağlık Bakanlığı tarafından üniversitemize tahsis edilecek.


Cihaz ile Birlikte Hem Teşhis Hem Tedavide Daha Başarılı Olunacak

Protokolde konuşan Kocaeli Valisi Güzeloğlu, ilimiz, insanımız ve üniversitemiz için hayırlı bir işbirliği olduğunu belirterek, “Sağlık en temel insan hakkı. Bu noktada hükümetimizin ortaya koyduğu büyük irade her geçen gün sağlıkta erişimi, sağlık hizmetlerindeki kaliteyi ve en üst düzeyde insanımıza hizmet sunma standartını getiriyor. Bu perspektifte üniversitelerimizde en güçlü sağlık hizmet birimleri olarak yer alıyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi de şüphesiz sadece Kocaeli’nin değil, bölgenin hizmet veren en güçlü sağlık merkezi. Bu işbirliği ile üniversitemize kazandırılan cihaz sayesinde üniversitemizin hem teşhiste hem tedavisinde kapasitesini arttıracak insana dokunan sağlık hizmetleri başarısını çoğaltacaktır” dedi.


Çevre İllerden de Hastalar Gelerek Tedavi Olabilecek

Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “2016 yılı mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversitemize teşriflerinde kendilerine konuyu arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanlığı’na verdiği talimat ile birlikte Sağlık Bakanlığı ve Üniversitemiz arasında bir işbirliği gerçekleştirdik. Bu işbirliği ile son derece modern cihaz üniversitemize tahsis edilmiştir. Kanserle ilgili tedavilerde deneyimli olan hastanemiz birçok alanda olduğu gibi bu alanda da sadece ilimizdeki değil çevre illerden gelecek hastaların da tedavi olmasını sağlayacaktır” diyerek cihazın üniversitemize kazandırılması noktasında Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve destek verenlere teşekkürlerini iletti. Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney ise, hem ilimize hem bölgemize sağlıkta kalite getirecek böyle bir cihazın kazandırılması anlamında son derece mutlu olduğunu ifade etti.


Radyoterapi Tedavisi Görmesi Gereken Hastalar Faydalanabilecek

Protokol ile radyasyon onkolojisi alanında kamudaki makine-teçhizat, sağlık, insan gücü imkanlarından üst düzeyde faydalanılarak, bölgemizde radyoterapi tedavisi görmesi gereken hastaların tedavileri sağlanmış olacak. Protokol kapsamında üniversitemiz tarafından hizmet içi eğitimleri, tıpta uzmanlık eğitimleri, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimleri, bilimsel araştırma ve geliştirme ile proje çalışmaları, radyasyon onkolojisi alanında teorik ve uygulamalı eğitimler ücretsiz olarak verilecek. Sağlık hizmeti üretimi kapsamında da ihtiyaç duyulan alanlarda doğrudan sağlık üretimi, tıbbi ve bilimsel danışmanlık ve konsültasyonlar yapılacak.

Radyasyon onkolojisi alanında tedavi olacak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakkına sahip hastalar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler hizmetten tamamen ücretsiz olarak yararlanacaklar.


Lineer Akseleratör (LINAC Radyoterapi Cihazı) Özellikleri

Robotik 3 boyutlu görüntüleme özelliği sayesinde tümör dokuyu en hassas şekilde belirleyerek, yüksek doz hızlarında ışınlama özellikleri ile sağlıklı dokuları maksimum seviyede koruyarak çok kısa sürede etkin kanser tedavisi yapmak mümkün olacak. Sistemin kullandığı yazılımlar ile tedavinin değişen günlük şartlarına uyum sağlayarak kişiselleştirilmiş kanser tedavisi yapılabilecek. Robotik 3D IGRT özelliğine sahip cihazda, 2 Foton, 6 Elektron enerjisi olan, 3 DRT-IMRT-VMAT, Solunum Kontrollü RT, % Adaptif RT yapabilme özellikleri mevcut.


Haber: Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors