Haberler

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” kapsamında düzenlenen etkinlik bugün (20.03.2017) Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türk tarihinin en önemli savaşlarından bir tanesi olan Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerde Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü korosu Çanakkale Türkülerini seslendirirken, İzmit Lisesi Tiyatro Kulübü ise sahnelediği oratoryo ile Çanakkale Savaşı’nın başlangıcından zafer ile sonuçlanan hikayesini aktardı.


Çanakkale Geçilmez Gerçeğini Kabul Ettiren Zaferler Dizisi

Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli yanı sıra akademisyenlerin ve çok sayıda öğrencinin ilgi gösterdiği etkinlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Etkinlik açılış konuşmalarında ise Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, “102. Yıl dönümünü anmak üzere toplandığımız Çanakkale Zaferi, elimizde kalan son vatan toprağında boğmak üzere harekete geçenlere karşı kazandığımız görkemli bir başarıdır. Çanakkale Savaşı yaklaşık 8.5 ay süren Seddulbahir, Arıburnu, Kumkapı, Conkbayırı ve Anafartalar çıkartmaları ve siper savaşları ile düşmana Çanakkale Geçilmez gerçeğini kabul ettiren savunma zaferleri dizisidir” dedi.


Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin beklenilmeyeni gerçekleştirmesi yönüyle büyük ve önemli bir zafer olduğunu belirten Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin ise, “Çanakkale gibi tarihin en önemli olayını çok iyi araştırmalıyız. Bilinmeyen yönlerini, bilinmeyen kahramanlarını ortaya çıkarmalı ve bunları sinemaya, tiyatroya aktarmalıyız” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü korosu Doç. Dr. Hakan Bağcı şefliğinde Çanakkale türkülerini seslendirdi. Konserin ardından ise İzmit Lisesi Tiyatro Kulübü duygu dolu anların yaşandığı Çanakkale Zaferi’ni anlatan oratoryoyu gerçekleştirdi. Etkinlik sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Doç. Dr. Hakan Bağcı ve İzmit Lisesi Müdürü Fatih Daşdelen’e teşekkür belgesi takdim etti.


“Çanakkale Ruhunu Yaşatacağız”

Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Burada Çanakkale’de canını feda eden insanların kahramanlıklarının bir kısmını izledik. Gerçekten de çok duygulandık. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Çanakkale ruhu asla bitmeyecek, bu ruhları yaşatmak için hepimize çok büyük sorumluluk düşüyor. Çanakkale Ertuğrulların, Osman Gazilerin, Barbaros’un çocuklarının yazdığı bir destan. Bizler de Çanakkale’yi unutmayacağız, bu ruhu yaşatmaya çalışacağız” dedi. Dekan Prof. Dr. Halis Aygün’ün de İzmit Lisesi öğretmenlerine teşekkür belgesi takdim ettiği tören, Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü ve İzmit Lisesi öğrencilerinin birlikte fotoğraf çekilmesi ile son buldu.


Haber: Tolga Nehbit (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors