Hakkımızda

Çeyrek Asırlık Bilim Yuvası

1992 yılında 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ile kurulan Kocaeli Üniversitesi ülkemizin önde gelen bilim ve eğitim merkezlerinden birisidir. Üniversitemizin kuruluşunun 25.yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin gelişimine ve bilime yaptığımız katkının haklı gururunu yaşamaktayız.

Farklı düşünme yolları geliştiren, alternatif bakış açıları üreten, okuyan, araştıran ve entelektüel sermayesini her gün arttırarak milleti için kullanan nesiller yetiştirmekteyiz. Bu sebeple diyoruz ki: “Türkiyemiz için eğitiyor, araştırıyor ve üretiyoruz.”

Muhteşem Bir Yerleşke

17 Ağustos 1999 tarihi gerek ülkemiz gerekse üniversitemiz açısından büyük kayıpların yaşandığı acı bir tarih. Marmara depreminin etkisiyle oluşan bu büyük yıkım üniversitemizin %75 inin yok olmasına sebep olmuştur, ancak Üniversitemiz gücüyle bu büyük yarayı hızla sarmış bugünkü modern ve her açıdan gelişmiş kampüsüne kavuşmuştur.

Türkiyenin ilk projelendirilmiş yerleşkesi olan Umuttepe Yerleşkesi Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kampüslerindendir. Doğanın merkezinde, şehrin gürültüsünden uzak, ferah havası ile özel bir konumu olan yerleşkemiz 6500 dönümlük alanda; spor tesisleri, araştırma ve uygulama hastanesi, modern eğitim kurumları ve sosyal alanları ile gurur verici bir tesis kimliğindedir.

Bugün Kocaeli Üniversitesi

19 Fakülte, 1 Yüksekokul, 21 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı ile hizmet veren dev bir eğitim kurumudur.

81.000’in üzerinden öğrencisi ile her sene ülkemize yetişmiş bireyler kazandıran üniversitemiz, 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 28 Araştırma ve Uygulama Birimi ile ülkemizin araştırma-geliştirme (AR-GE) Faaliyetleri içinde önemli bir konuma sahiptir.

91 Öğrenci Kulübü ve Topluluğu ile öğrenci etkinlikleri arasında ilk sırada yer alarak, kulüpleri aracılığı ile toplumsal sorumluluk faaliyetlerine, sosyal ve kültürel etkinliklere imza atmaktadır.

Bir Dünya Üniversitesi

Uluslararası sınır çizgilerinin giderek belirsizleştiği ve hızla küreselleşen dünyada bilim insanı yetiştiren ve bilim üreten üniversitelerin de evrensel olması gerekmektedir. Bu nedenle üniversite olarak uluslararasılaşma çalışmalarına önem veriyoruz.

Üniversitemiz bünyesinde yer alan uluslararası ilişkiler birimimizin yapmış olduğu ikili anlaşmalar ve dahil olduğu programlarla uluslararasılaşma hedefimize her geçen gün daha da yaklaşmaktayız.

Üniversitemizin öğrencilerini yurtdışında bir çok ülkeye gönderdiğimiz gibi dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilere de ev sahipliği yapmaktayız. Farklı Programlar aracılığı ile çok sayıda öğrencimize yurtdışında okuma imkanı sağlanmaktadır.

 • Erasmus Programı: 24 ülkeden 168 üniversite ile 66 bölümde 280 anlaşma yapılmıştır. Bu çevrede 280 öğrencimiz anlaşmalı üniversitelere gitmiş, çok sayıda öğrenci üniversitemize gelmiştir. Ayrıca 2017 yılı itibari ile 24 farklı ülkeye 328 öğrencimizin eğitim ve staj maksadı ile gönderilmesi planlanmaktadır

 • Farabi Programı: Yüksek Öğretim Kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Erasmus ile benzerlik gösteren Farabi, ulusal sınırlar içinde yer alan yüksek öğretim kurumları arasındaki değişimi hedeflemektedir. Bu program kapsamında şu ana kadar 354 öğrenci üniversitemize gelmiş, 202 öğrencimiz de başka üniversitelere gitmiştir.

 • Mevlana Programı: Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu program kapsamında şu ana kadar 5 üniversite ile anlaşma imzalanmış olup, çalışmaları devam etmektedir.

Son iki yılda yabancı öğrenci sınavını kendisi gerçekleştiren üniversitemiz dünyanın her ülkesinden 1500’ün üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Önümüzdeki yıllarda üniversitemize yurtdışından eğitim için gelen öğrenci sayısının 5000 seviyesine ulaşması planlanmaktadır.

SOSYAL, SPORTİF ve ENGELSİZ ÜNİVERSİTE

 • Kocaeli Üniversitesi’nde ulusal, uluslararası, her türlü kongre, sempozyum vb. çalışmaların gerçekleştirildiği ve öğrencilerin kullanımına açık 1200 kişilik kültür ve kongre merkezi bulunmaktadır. Yine buna paralel 450, 350, 250 ve 50 kişilik çalıştay odaları hizmet vermektedir.

 • Üniversitemiz Gazanfer Bilge Spor salonu; 10300 m2 kapalı alana sahip, içinde 2000 seyirci kapasiteli Arena, 3 adet uygulama salonu, 2 adet kondisyon salonu, 2 adet dans ve atölye salonları bunmaktadır. Ayrıca 1 adet Futbol ve atletizm pistine sahip, 3 adet Basketbol, 4 adet Voleybol ve 4 adet Tenis kortu bulunan 6700 m2 üzerine kurulu açık spor tesislerine sahiptir. Ayrıca kapalı yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır ve öğrencilere hizmet vermektedir.

 • Kampus ortamında kablosuz internet erişiminden, özel kafe-restaurantlara, marketten banka atm.lerine, sağlık merkezinden fitness salonuna, sinema-tiyatro salonundan kuaförlerine kadar her şey yer almakta ve oluşturulan fiziki ve sosyal hizmetler öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.

 • Çok sayı ve çeşitlilikteki öğrenci kulüp ve toplulukları ile yurtiçi ve yurtdışı mekanlarda Kocaeli Üniversitesi öğrencileri çalışmalarını sergilemektedirler.

 • Engelsiz üniversite olma yolunda gerekli çalışmalara ağırlık veren Kocaeli Üniversitesi’nde bu alanda alt yapı çalışmalarının yanı sıra sportif ve sosyal alanda da adımlar atılmaktadır. Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED)  ile yapılan anlaşma ile hem özel sporculara hem sağlık hizmeti verilecek hem de spor çalışmalarına Kocaeli Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca bu alanda faaliyet gösteren “Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi” de engellilik kavramı hakkında farkındalık yaratmak için çalışmalarını yürütmektedir. (http://engelsiz.kocaeli.edu.tr/index.html)

YAŞAM BOYU EĞİTİM

 • Kültür Evi: Kültür varlıklarının restore edilip, Türkiye turizmine ve kültürüne kazandırılmasına, ayrıca işlevsel hale getirilip, sürdürülebilir koruma sağlanmasına en güzel örneklerden biri olan "Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Evi" Kocaeli'nin sosyal ve kültürel dokusuna da büyük katkı sağlayacaktır.


  2015 yılında aslına uygun olarak restore edilerek yapılan binanın giriş katında; Hat, Ebru, Tezhip, Minyatür, Osmanlıca, kurslarının verildiği atölyeler ve seminer salonu bulunmakta ayrıca üst katında bir şark salonu yer almaktadır. Kültür evinde alanlarında uzman ve akademisyen hocaların vereceği kurslara Kocaeli üniversitesi personeli, öğrencileri ve Kocaeli halkı ücretsiz olarak katılabilecektir. (http://kulturevi.kocaeli.edu.tr/)


 • Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (KOUSEM): Alanlarında profesyonel öğretim elemanlarımız tarafından,  kurumlara ve kişilere ihtiyaç duydukları alanlarda, uzmanlık, kişisel gelişim, hukuk, mesleki, sosyal ve kültürel eğitimler, kurslar, seminerler verilmektedir. Merkez aynı zamanda proje yazımı, ARGE personeli eğitimi, KOSGEB, MARKA ve TUBITAK proje desteklerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. (http://sem.kocaeli.edu.tr/)


 • Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZEM): Ön lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde derslerin tamamını, lisans eğitiminde ise üniversite seçmeli dersleri internet aracılığıyla takip edebilen öğrenciler için merkez hizmet vermektedir. 2016-2017 döneminde 33.108 öğrenci bu hizmetten yararlanmıştır. (http://uzem.kocaeli.edu.tr/uzemweb/index.php)


 • Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi: Klasik anlamdaki yaşlı bakım evi anlayışından farklı planlanan ve tıbbi desteğe ihtiyacı olan, evde bakılması mümkün olmayan demans hastası 180 yaşlının bakımının sağlanacağı, Türkiye'de bir ilk olacak ve örnek teşkil edecek olan merkez yakın zamanda hizmete girecektir.


 • Teknopark

  Gelişen teknoloji ile birlikte üniversite olarak hem kentimize hem de öğrencilerimize bu gelişimin içinde olma fırsatı sunuyoruz. Bilimsel teknolojik gelişmelerle ülkemiz geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Üreten ve gelişen Türkiye’mizin önemli bir parçası olma yolunda kararlılıkla yürüyoruz.

  Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı pek çok ülkeye ihracat yapmaktadır. İhracat yapılan ülkelerin başında ABD, Almanya, Azerbaycan, ispanya, İsviçre, Rusya, Gürcistan, Kenya, KKTC, S. Arabistan, Suriye ve Yunanistan gelmektedir.

  İhalesi yapılan ve 40.000 metrekare kapalı alanla hizmet verecek yeni ofisler ve firmalarla daha da güçlenecek olan Teknoparkımız ülkemizin ihtiyaç duyduğu katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde, teknolojisinin geliştirilmesinde başrolü oynayacaktır.

  Temel Bilgiler

  • 81.000’in üzerinde öğrenci
  • 2000’in üzerinde Akademik Personel
  • 19 Fakülte
  • 1 Yüksekokul
  • 21 Meslek Yüksekokulu
  • 3 Enstitü
  • 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • 28 Araştırma ve Uygulama Birimi
  • 2017 yılı itibariyle üniversitemize 84 ülkeden 1500’ün üzerinde öğrenci lisans eğitimi için gelmiştir.
  • Kütüphanemizden, 105 adet veri tabanından toplam 115.089 özete, 49.103 tam metin elektronik dergiye ve 159.032 elektronik kitaba 2.349.629 adet özetçe e-Tez’de 954.286 adet tam metin e-Tez’e erişim sağlanmaktadır.
  • Teknopark bünyesinde farklı sektörlerden firmalar yer almakta ve çalışmalarını yürütmektedir.
  • İletişim Fakültesi bünyesinde uygulama radyosu “Radyo Ki” internet üzerinden ve 94.8 Frekansı FM bandından yayın yapmaktadır.
  • Kocaeli Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Televizyonu KOU TV test yayınlarına geçtiğimiz yıl (Aralık 2015) başladı. İnternet üzerinden 7 gün 24 saat gerçekleştirilecek yayınlarda başta üniversitemiz ana yerleşkesinde yapılacak önemli bilimsel aktivitelerin canlı yayınlanması olmak üzere, üniversitemiz farklı birimleri tarafından gerçekleştirilen kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin ekrana yansıtılması planlanmaktadır.
Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors