News

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELİDİR

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Diyabet, Obezite Birimi Diyetisyeni Uğur Öğüt bugün(05.12.2019) Gizem Uçar ve Buse Karakulak’ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu.

Sağlıklı beslenmenin ne olduğunu anlatan Öğüt, “Sağlıklı olmak, insanın hastalığının olmadığı, bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda tam bir iyilik halidir. Buna sorun yaratmayacak şekilde vitamin, mineral gibi besinlerden ihtiyacımız kadar alınması durumu sağlıklı beslenmedir. Eksik veya fazla beslenme yani bir insanın zayıf veya şişman olmasına sebep olacak şekilde beslenmesine de sağlıksız beslenme demektir.” İfadelerini kullandı.

“Ülkemiz Avrupa’da Obezitede Birinci”

Öğüt, ülkemizin son yıllarda sağlıklı beslenme konusunda attığı adımların önemli olduğunu belirterek, “Ülkemiz Avrupa’da obezitede birinci, ülkemizin yüzde otuz ikisi obez. Bu çok büyük bir miktar. Sağlık Bakanlığı bu konuda çok fazla adım attı. Genel olarak sağlıklı hayat merkezleri kurulmaya başlandı. Kamu kurumlarındaki sigara yasakları, ücretsiz spor kompleksleri kurulması, okullarda süt dağıtılması bunların hepsi sağlıklı beslenme için atılan adımlardan. Ancak hala Avrupa’da obezitede birinci olduğumuz için daha fazla çalışmamız gerekiyor.” dedi.

“Hastalıkların Temeli Bebeklikten Başlar”

Bir bebeğin sağlıklı beslenmesinin çok önemli olduğunu belirten Öğüt, “Obezitenin veya yanlış beslenmeden dolayı doğan diğer hastalıkların temeli bebekliktir. Bir bebeği ne kadar güzel beslersek, ileride sağlıklı bir yaşam sürmesine o kadar imkan tanırız. Sağlıklı beslenme konusunda temeli iyi atmak önemlidir. Biliyorsunuz ki bebekler kendi iradeleriyle beslenmiyorlar. Bu nedenle bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşüyor. Yanlış beslenen bebeklerde, büyüme gelişme sorunları olabiliyor. Yaşıtlarından daha geride boy ve kiloya sahip olmak, daha geride beyin gelişimine veya daha geç ergenliğe girmeleri de yine sağlıksız beslenmenin getirilerinden olabiliyor. Temel olarak bir bebeği güzel besleyelim ki geleceği sıkıntılı olmasın.” ifadelerini kullandı.

“Sadece Bir Besine Bağlı Kalınmamalı”

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Diyabet ve Obezite Birimi Diyetisyeni Uğur Öğüt, genel olarak zengin beslenmenin önemli olduğuna ve sadece bir besine bağlı kalınmaması gerektiğine değinerek, “Asla bir tane sihirli besin yok, zengin beslenmek var. Büyük besinler ve küçük besinler var. Büyük besinler diye tanımladığımız besinler; karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Küçük besinler diye tanımladığımız besinler ise vitamin ve minerallerdir. Bu grupların tamamından her gün yeteri kadar almalıyız. Bunları alabilmemiz için de her besinden tüketmemiz lazım. Örnek verecek olursak; hiç süt grubundan besin tüketmeyen bir insanda kalsiyum alımı yetersiz kalabileceğinden, çok erken yaşlarda kemik erimesi görülebilir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber:Ahmet Can Metin (Radyo K.İ)