News

Önemli Olan Minik Kalplere Dokunmak

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında "Mezunlarımızın Bakışıyla Öğretmenlik Mesleği" konulu panel gerçekleştirdi.

Panele, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve sonsuzluğa göçmüş tüm öğretmenlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlandı. Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü'nün açılış konuşmalarını yapmasıyla panel devam etti. Öğretim Görevlisi Dr. Gürkan Yavaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Kocaeli Üniversitesi mezunu Sınıf Öğretmeni Seçil Özgün, İngilizce Öğretmeni Betül Okcan, Fen Bilgisi Öğretmeni Sedef Yaman, Rehberlik ve Psikolojik Danışman Seyhan Ertaş, Türkçe Öğretmeni Başak Alkan panele konuşmacı olarak katıldı. Mezun öğretmenlerin, öğretmen adaylarına deneyimlerini aktardığı panelde, karşılaşabilecekleri komik, trajik olaylar anlatıldı. Ayrıca konuşmacılar Kocaeli Üniversitesi'nde aldıkları eğitimin çok faydasını gördüklerini, zorlansalar da çok iyi bir temel sağladığını öğrencilere aktardılar.

Sevmeden Öğretmenlik Yapılmaz
En deneyimli öğretmen olarak ilk söz hakkını alan Seçil Özgün, öğretmenlik yapmak isteyen öğretmen adaylarına mesleğin sevmeden yapılabilecek bir meslek olmadığını ve insanların hayatlarına dokunmak gibi bir sorumluluk istediğini söyledi. Stajyerliğin eğitimde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Özgün, teorik bilgilerin bir yere kadar yettiğini pratikte teorik bilgileri pekiştirmek gerektiğini belirtti. Öğrencilerin öğretilen bilgileri unutabileceğini de ifade eden Özgün, öğretmenlik mesleğini anlatırken, "Asıl önemli olan şey minik kalplere dokunabilmektir. Öğrencilerin gönüllerine dokunmak, zihinlerine dokunmaktan çok daha önemli!" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

"İlk Etapta Beni Doktor Sandılar"
Öğretmenler gününü kutlayarak sözlerine başlayan Seyhan Ertaş, ilk görev yerinin fiziki şartlarının yetersizliği ve ulaşım zorluğu hakkında bilgiler verdi. Ertaş, Öğretmen adaylarına bu şartlarda bulunmanın kendilerine çok iyi bir deneyim katacağını aktardı. Görev yerinde rehberlik öğretmeni olarak görev aldığını söyleyen Ertaş, "Öğrenciler benim ne iş yaptığımı bilmiyorlardı. İlk etapta beni doktor sandılar çünkü benim bir odam var. Onlar bakıyorlar ki 'ne yapıyor acaba, bir tane de odası var' diyorlardı. Rehber öğretmeninin ne yaptığı konusunu anlatmak için birkaç ayımı vermiştim" dedi.

"İnce Detaylar O Kadar Güzel Verilmiş Ki"
Panelde bulunduğu için gurur duyduğunu belirten İngilizce Öğretmeni Betül Okçan, "Ben İngilizce öğretmenliğini, öğretmen olmak için seçmedim ama bugün seçim hakkım olsa yine öğretmenliği seçerdim. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun olduğum için gururluyum ama öğrenciyken biz hep 'Kocaeli Üniversitesi ızdıraptır' diyorduk çünkü devamlı bir şeyler araştırmamız gerekiyor. Ödevler, sunumlar bitmiyordu ve yoruluyorduk ama o ince detaylar öğrenim hayatında o kadar güzel verilmiş ki çok faydasını gördüm. Teori anlamında öğretmenlerimiz bizleri çok güzel hazırlanmışlar, bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum iyi ki bizi bu kadar zorlamışsınız" dedi.

Panel öğrencilerle soru-cevap sonrası sona erdi.