News

Atatürk'ün Ölümünün İspanyol Basınında Yansımaları

11 Kasım saat 14.00'da Edebiyat Fakültesi B blokta, Atatürk'ün Ölümünün İspanya'da Yansımaları başlıklı konuşma ile Atamızı ölümünün 81. Ölüm yılı anısına anmak için toplanıldı.

2 dakikalık Ata'ya saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tufan Turan'ın özgeçmişinin okunmasının ardından konferansa geçildi.

Konferansta Doç.Dr. Tufan Turan, Mustafa Kemal'in hastalığı, ölümü ve ölümü sonrasında yaşananların İspanyol basınında nasıl ve ne şekilde ele alındığını anlattı. İspanyol basınından konuyla ilgili örnekler gösterdi. Mustafa Kemal'in Avrupa ve dünya barışı açısından nasıl önemli bir figür olduğunun, ölümü sonrasında başlayan II. Dünya Savaşı'nın bu önemi bir kez daha ortaya çıkardığının altını çizdi.

Tufan Turan'ın konuşmaları ardından Fen -Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Elşen Veli, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Prof.Dr.Elşen Veli konuşmasında, Mustafa Kemal'in sadece Türkiye'ye değil dünyaya mal olmuş bir lider olduğunu, en büyük eserinin cumhuriyet olduğunu ve gençlerin bu mirasa sahip çıkacaklarına canı gönülden inandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Dekan Prof.Dr.Elşen Veli ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin'in, Doç.Dr. Tufan Turan'a teşekkür belgesini takdim etmesiyle tören sona erdi.