News

Bilgi Okuryazarlığı Eğitimi

Kocaeli Üniversitesi Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde bugün(04.12.2019) Bilgi Okuryazarlığı ile ilgili bir eğitim programı düzenlendi. Programa, Kocaeli Üniversitesi Kütüphane Görevlileri Yasemin Şahin, Ayşe Bayrak Duman ve davetliler katıldı.

“Bilgiye Ulaşmak Artık Çok Kolay”
Kütüphane Görevlisi Ayşe Bayrak Duman, “Günümüzde bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Herkesin arama yaparken ilk aklına gelen yöntem internetten arama yapmak. Özellikle Google gibi arama motorları kullanılarak arama yapılıyor fakat internette bulunan bilginin doğruluğu ve güvenirliliği ayrı bir tartışma konusu.” diyerek internette yapılan aramayla, kütüphane kataloglarında yapılan arama işlemini karşılaştırılarak, kullanıcıların kütüphane kaynaklarına nasıl erişebileceklerinden bahsetti.

“Araştırma Yaparken Bağlaç Konusu Önemlidir”
Arama sürecine başlarken öncelikle arama konusunu belirlemenin önemine değinerek anahtar sözcük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğunu anlatan Ayşe Bayrak Duman, “Araştırma yapmaya başlamadan önce konuyu belirlemek ve daha verimli araştırma yapmak için dört temel başlık vardır. Bunlardan ilki tam olarak ne araştırdığının konusunu bilmek ve tespit etmektir. Sonrasında bu konu hakkında bir anahtar sözcük belirleyerek işimizi daha kolay hale getirebiliriz. Araştırma yaparken bağlaç konusu da bir hayli önem taşımaktadır. Örneğin iktisat ve ekonomi aynı anlama gelen kelimelerdir. Araştırma yaparken ‘ve’ bağlacını kullanırsak aynı şeyi iki defa okumak araştırmak zorunda kalmayız ama ‘veya’ bağlacını kullanırsak bu iki kelimeyi farklı anlamlarmış gibi bize iki defa açıklar bu da işlerimizi zorlaştırır. Son olarak joker kullanımından bahsedeceğim. Jokerden kastettiğimiz çeşitli simgelerdir. Klavyemizde bulunan tırnak işareti, kesme işareti vb. bunları kullanarak seçtiğimizde anahtar kelimeyi vurgulayıp tam olarak ne aradığımıza bizi ulaştırır.” diye konuştu.

Ayşe Bayrak Duman, kütüphane kataloğunun nasıl taranacağından ve kullanıcı işlemlerinin neler olduğu hakkında da bilgiler vererek veri tabanlarının kullanımıyla ilgili uygulamalar gerçekleştirdi.

Eğitim, hediye kitap dağıtımının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.


Haber: Mustafa Can Gözün (Radyo K.İ.)