Haberler

Üniversitemiz, İRAP Bilgilendirme Toplantısına Katıldı


İlimizin afet risklerinin belirlenmesi ve belirlenen afet risklerinin azaltılarak can ve mal kayıplarının asgari düzeye indirilmesi amacıyla, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinin de katılımıyla "İl Risk Azaltma Planı Ön Hazırlık ve Bilgilendirme Toplantısı" gerçekleştirildi.

Kocaeli Valiliği başkanlığı ve AFAD koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantı ile birlikte İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlanması hedefleniyor. İRAP, ilimizdeki afet risklerinin azaltılması için amaç, hedef ve eylemlerin tüm paydaşlarca belirlendiği bir yol haritası olarak tanımlanıyor. Şehirlerde güvenli bir yaşam sağlamak, olası can ve mal kayıplarını azaltmak, risk azaltma bilinci oluşturmak, paydaşlar arası iş birliğini güçlendirmek, kaynakların etkili kullanımını sağlamak ve afet sonrası çalışmalar için olası harcamaların azaltılması hedefini taşıyan İRAP toplantısı kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile düzenlendi.

“Riski Ortadan Kaldırmak Daha Ucuz ve Daha Kolay”
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, afet riskinin yüksek olduğu bir ülkede yaşadığımızı ve geçmişte yaşanılan acıların unutulmadığını belirterek, "Riski ortadan kaldırmak neredeyse daha ucuz ve daha kolaydır. Afet meydana gelmeden riski nasıl azaltabiliriz, bunun çalışmasını yapmalıyız. İlimizde tespit ettiğimiz ağır hasarlı binaların tamamını boşaltacağız ve vakit kaybetmeden yıkımını gerçekleştireceğiz" dedi.

“Kötü Yaşanmışlıklar Bir Daha Yaşanmasın”
"Afet konusunda yaşanmışlıkları bir daha yaşamayalım diye Kocaeli Üniversitesi olarak her türlü yardıma ve desteğe hazırız" diyen Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, deprem sonrası binaların güvenliği konusuna değindi. Rektörümüz, geçmişte yaşanan depremler sonrası özellikle orta hasarlı binaların güçlendirilme bahanesiyle hafif hasarlı gibi gösterildiğini ve bu binaların büyük risk taşıdığını ifade etti. 

Görüş ve Öneriler Alındı
AFAD İl Müdürü Mehmet Emin Koçan’ın konuşmaları ve AFAD Şube Müdürü Canan Güçlü tarafından Kocaeli ve İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP)’ın bölümleri olan; ilin genel durumu, tehlike ve risk değerlendirmeleri, mevcut durum analizi, afet risk azaltma amaç, hedef ve eylemleri ile izleme ve değerlendirme hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı, ilgili paydaşların görüş ve önerileri alınarak istişare yapılmasıyla sona erdi. 


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors