Haberler

Üniversitemiz, Akademik Yıl Açılış Törenine Katıldı


Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerindeki 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni Rektörümüz ve üniversitemiz senatörlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sema Aşkın Keçeli, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Süleyman Yiğit, Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO Müdürü Prof. Dr. Hasan Latif, Adalet MYO Müdürü Doç. Dr. Bayram Keskin, Genel Sekreter Doç. Dr. Fatih Akbulut ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Şule Kılcı'dan oluşan senatörler hazır bulundu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK üyeleri, üniversitelerin rektörleri ve senato üyeleri ile öğretim üyesi ve öğrencilerin de katılım gösterdiği törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni akademik yılın ülkemiz için başarılı, verimli, huzurlu olması temennisinde bulundu.

2002'de 76 olan üniversite sayısının bugün 205 olduğuna ve bu okullarda 7 milyon 611 bin öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının 2014'te 48 bin, 2017'de 123 bin, bu yıl ise 143 bin olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz, öğrencilerimizin okullarındaki dersleri dışında herhangi bir kurumdan ve kişiden özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistemi tesis etmektir. Geçmişte pek çok istismara ve hatta güvenlik sorunlarına yol açan paralel eğitim sistemlerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Üniversitelerimize girme ve eğitimde fırsat eşitliği hususunda sayısal sorunlarımızı büyük ölçüde çözdüğümüze inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, her alanda çağı yakalamak ve ötesine geçmek istiyorsa önce dijital dönüşümünü tamamlamak zorunda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojide geri kalan bir ülkenin bilimde ve sanayide hedeflerine ulaşması mümkün olmadığını hatırlatarak, "Dijital teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi konusunda dünyada öncü ülkeler arasına girmek istiyoruz. Ancak bu sayede ekonomik ve sosyal refah düzeyimizi gerçek manada yükseltebiliriz. Bunun için verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz. Biz milletimizin zekâsına, çalışkanlığına ve üretkenliğine güveniyoruz" dedi.

Türkiye'nin içeride ve dışarıda çok büyük mücadeleleri yürüttüğü bir dönemden geçtiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte herkes gibi akademisyenlerin de desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors