Haberler

Eğitimde Kalite Süreci


Eğitimde Yeniden Yapılanma ve Kalite Süreci" adını verdiğimiz dönemde, demokratik katılımcı bir anlayışla yükseköğretim ulusal yeterlilikler çerçevesi temelinde üniversitemizin tüm programlarında yeterlilikler saptanarak, bu yeterliklere ulaşmayı sağlayacak ders programları yapılacak, sistematik bir ölçme yöntemi ile sonuçlar değerlendirilecek ve eğitimde sürdürülebilir kalite çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, bugün(09.12.2019) Gizem Uçar ve Dilan Kaya’nın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu. Prof. Dr. Küçük, kalite süreçleri ve öğrenci değişim programları hakkında bilgiler verdi.

Yeniden yapılanma ve kalite süreci hakkında konuşan Prof. Dr. Ahmet Küçük, “Eğitimde yeniden yapılanma ya da kalite süreci ilk kez “Bolonya süreci” olarak adlandırılarak temelleri 1998 yılında atıldı. İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya eğitim bakanlarının bir araya gelmesiyle “Avrupa’da öğretim alanı yaratılması” fikri, ulusal bir fikir olarak ortaya atıldı. Burada temel amaç, kolay anlaşılır ve karşılaştırılabilir bir diploma sistemi ortaya koymaktır. Diğer önemli amaçlardan biri ise Avrupa yüksek eğitim boyutunu geliştirmek, öğrenci ve öğretim elemanları hareketini sağlamaktır. Ülkemiz de 2001 yılında anlaşmaya dahil olarak, bu sürece başlamış oldu. ” ifadelerini kullandı.

Nitelikli İş Gücü: Meslek Yüksekokulları

Kocaeli Üniversitesi’nde meslek yüksekokulları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Küçük, “ Meslek yüksekokulları, sektöre nitelikli insan iş gücü arz ediyor. Amacımız meslek okullarımızda kamu kaynaklarını daha verimli kullanarak nitelikli öğrenci yetiştirmek ve sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda öğrencilerimizi eğitebilmek. Yeniden yapılanma kapsamında öğrencilerimizi ilgili sanayi sektörleri ile eşleştirerek, onlarla buluşturarak iş yerinde mesleki eğitim modeli uygulamayı planlıyoruz. Dolayısıyla öğrenciler uygulama alanında işi öğrenirken, okulda öğrendikleri teorik bilgileri de pratiğe dökme imkanı bulacaklar.” dedi.

“Öğrenci Değişim Programı Eğitimde Kaliteyi Arttırıyor”

Prof. Dr. Ahmet Küçük, uluslararası öğrenciler ve öğrenci değişim programları hakkında konuşarak sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yükseköğretim kurumları artık sınırların ötesine ulaştı. Üniversitelerin eğitimde uluslararası bir standarda sahip olması yani uluslararasılaşması, üniversite için hem ülke içinde hem de ülke dışında büyük bir önem arz ediyor. Dünya’da 7 milyon civarında öğrenci kendi ülkeleri dışında eğitim-öğretim alabilmek için dünyayı geziyor. Türkiye’ye baktığımızda; 2014 yıllarında uluslararası öğrenci sayısı 50 bin civarındayken, bugün 170 bin üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu oranlar tabii ki asıl istediğimiz rakamlar değil. Hedefimiz daha fazla öğrenci için ülkemizi cazip hale getirmek. Erasmus ve Mevlana değişim programları kapsamında üniversitelerin ikili anlaşmaları ile ülkemizi cazip hale getirerek uluslararası öğrencileri ülkemize getirmek için çalışıyoruz. Uluslararası öğrenci değişim programlarının eğitimde kalite ve rekabeti arttırma gibi faydaları bulunmakta.”

Haber: Youssof Fateen (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors