Haberler

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri Açılış Töreni


Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri Açılışı 09 Ağustos 2020 Pazar günü Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi önünde gerçekleştirilen törenle yapıldı.

Törene Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Binali Yıldırım, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Mustafa Varank, Hamza Dağ ile birlikte üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk, Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Eren ve çok sayıda davetli katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri açılışında konuşan Vefa İbrahim Aracı, "Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezinin hayata geçirmesi için bize bu fırsatı tanıyan Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında Türkiye Cumhuriyeti Devletine bütün ailemiz adına çok müteşekkiriz " ifadelerini kullanarak merhume annelerinin adını bu hastaneye vermekten gurur duyduklarını belirtti.

Törende konuşmalarını gerçekleştiren, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "Bugün açılışını gerçekleştirecek olduğumuz, Poliklinik ve Tıbbi Eğitim Merkezi, Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezi, Deneysel ve Tıbbi Araştırmalar Merkezi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü Araştırma Laboratuvarları; ülkemizin, sizin yüksek desteklerinizle tıp faaliyetleri alanında geldiği noktanın en önemli göstergelerinden biridir. Toplam maliyeti 160 Milyon TL'yi aşan bu dört önemli yatırım her biri kendi alanında en yüksek kalitede hizmet vermeyi hedefleyerek tasarlanmıştır." Diyerek benzeri yatırımların devam edeceğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hem maddi hem de manevi destekleri için teşekkür ederek, bu projelerin ancak destekleriyle mümkün olduğunu vurguladı. Bu projelerin yalnızca tedavi değil, eğitim ve araştırma alanında da ülkemize önemli katkı sunacağına inancım sonsuzdur." İfadelerini kullanan Hülagü hizmete açılan binaların Araştırma Üniversitesi olma hedefinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, "Kıymetli hayırseverimiz, Sayın Vefa İbrahim Aracı, Sayın Zümran Aracı özelinde tüm aileye en kalbi teşekkürlerimi sunuyor, üniversitemizle olan işbirliklerinin devamını temenni ediyorum." Dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Sayın Cumhurbaşkanım sağlığa verdiğiniz önem sürekli olarak artan desteğinizle bugün altyapısıyla iftihar ettiğimiz bir sağlık sistemine sahip bir ülkeyiz. Tüm Dünyanın zor bir sınav verdiği pandemi döneminde bunu daha iyi fark ediyoruz." İfadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, "içinde bulunduğumuz günler tüm Dünya'nın ortak bir kaygıda birleştiği ender bir zamana şahitlik ediyor. Pandemi etkisini tüm Dünya'da sürdürüyor, mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları herkesten daha fazla bu riske maruz kalıyor. Bu yüzden başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim." Diyerek sağlık çalışanlarımızın bu süreçteki emeklerinin önemini belirtti.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Araştırma ve uygulama hastanesine ait poliklinik ve tıp eğitimi uygulama merkezinin toplam kapalı alanının 29 bin 500 metrekare olduğunu kaydeden Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Merkezin yatırım bedeli yaklaşık 73 milyon TL'dir. Günlük 4 bin hastaya poliklinik hizmeti verme kapasitesine sahip merkezimizde 225 poliklinik odası bulunuyor. Hizmete kazandırdığımız Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi ise 10 bin 300 metrekare kapalı alana sahip önemli bir yatırımdır. Binanın Aracı ailesi tarafından üniversitemize bağışlanmasından dolayı bu merkezimize merhume Semahat Aracı'nın adı verilmiştir. 45 adet kemoterapi kabini bulunan merkezimizde günlük 110 hastaya kemoterapi tedavisi uygulanacak, gerekli hallerde bu sayı 200 hastaya kadar çıkabilecektir." İfadelerini kullandı.

Erdoğan, açılışı yapılan Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi Merkezi'nde denek hayvanları için kurulan elektrofizyoloji, kardiyoloji, davranış araştırma laboratuvarları ve ameliyathanelerle ilaç ve tıbbi deneylerde çok başarılı sonuçlar elde edileceğine inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanımız, Salgın döneminde pek çok gelişmiş ülkenin sağlık sistemlerinin çöktüğüne şahitlik ettik, dünya genelinde yaklaşık 750 bin kişinin hayatına mal olan koronavirüs salgınının pek çok gerçeğin görülmesine sebep olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu salgın sağlık yatırımlarının önemini göstermenin yanı sıra sosyal devlet anlayışının da değerini ortaya koymuştur. Salgın döneminde pek çok gelişmiş ülkenin sağlık sistemlerinin çöktüğüne şahitlik ettik. Ekonomik güçlerine rağmen tedarik zincirini devam ettiremeyen, kamu düzenini sağlayamayan devletler gördük. Bırakın vatandaşlarına sağlık personeline dahi maske, tulum, koruyucu tıbbi malzeme temin edemeyen ülkeler oldu. Özellikle yaşlı bakımevlerinden yansıyan görüntüler bir ibret ve utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. Elbette her bir ülkenin bu yaşananlardan alacağı dersler vardır. Hamdolsun güçlü sağlık altyapımız ve tüm sağlık çalışanlarımızın fedakarlığı ile en kritik evreyi başarıyla atlattık." Cümleleriyle ülkemizin Covid salgınıyla olan mücadelede başarılı olduğunun altını çizdi.

Toplu halde gerçekleştirilen kurdele kesimi hasta ve hastane ziyaretlerinin ardından Poliklinik ve Tıbbi Eğitim Merkezini ziyaret eden Cumhurbaşkanımız, Gastroenteroloji Ünitesinde incelemelerde bulundu. Gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'den bilgi alan Sayın Cumhurbaşkanımız memnuniyetlerini dile getirdi.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors