Haberler

Karamürsel Alp Çalıştayı


Kocaeli Üniversitesi, Karamürsel Kaymakamlığı ve Karamürsel Belediyesi ortaklığında Karamürsel Alp Çalıştayı düzenlendi. Kararmürsel Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürsel Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Karamürsel’in ve Ülkemizdeki denizcilik tarihinin masaya yatırıldığı çalıştayın açılışında konuşan Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Alp Bey zamanında yapılmış olan tersane ve gemilerin gün yüzüne çıkarılmasını istediklerini söyleyerek, “Beklentimiz bilimsel araştırmalar ve çalışmalarla bu alanda yoğunlaşarak ilmi temel kazandırmak, bunun üzerinden harekete geçmek ve devletimizin himayesinde, üniversitelerimizin koordinesinde bilim adamlarımızın çabalarıyla bilimsel kazı yaparak tersaneyi ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmalarda asıl amacımız, Karamürsel’in tarihini öne çıkarmak, deniz müzesi açmak ve tarih deniz turizmini geliştirmektir.” dedi.

Tarihimizin somut bir şekilde gelecek nesillere aktarılması amacı ile müze kurmak istediklerini belirten Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise, “İlçemizin tam anlamıyla sahil kenti olduğunu insanlara aktarabileceğimiz bir denizcilik müzesi kurmayı planlıyoruz. Kurmayı planladığımız bu müzede, atalarımızın kahramanlıklarını çocuklarımıza aktarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk denizcilik tarihinin başlangıcı olarak Karamürsel’in bu anlamda çok önemli yere sahip olduğunu vurgulayan Karamürsel Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu da, “ Bu değerleri açığa çıkartmak, gelecek nesillere aktarmamız açısından oldukça önemli. Üniversite yönetimi olarak her zaman yerel yönetimlerimizle çok yakın iş birliği içinde olduk. Bu açıdan, üniversite akademisyenlerimiz ile birlikte çok değerli çalışmalar yapılacağına inanıyorum. Bu çalıştayın çok daha büyük projelerin yapılmasına vesile olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bostan; Osmanlı Tarihi Kuruluşu, Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Aydıngün; İstanbul’da Yeni Keşfedilen Antik Limanlar, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Su Altı Arkeolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Okay Sütçüoğlu; Su Altı Arkeolojisi, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca; Karamürsel Kadırgası, Prof. Dr. Metin Tuncel; Karamürsel ve Körfez Coğrafyası, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross ise Arkeoloji konusunda sunumlarını yaptılar.

Etkinlik hediye takdiminin ardından yapılan toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Haber: Arslan TEPEBAŞI - Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors