Haberler

Bathonea Kazıları 12 Aylık Kazı Statüsüne Yükseldi


İstanbul’un eski çağ tarihine katkı sağlamak amacıyla Kocaeli Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında yürütülen uluslararası Bathonea kazıları, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 12 aylık kazı statüsüne yükseltildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 2021 yılında Türk Tarih Kurumu ile yapılan sözleşme ile 62 kazı alanının 12 ay boyunca desteklenmesi planlandı ve bu listede Üniversitemiz adına yürütülen Bathonea kazıları da yer aldı.

İstanbul ilinde Küçükçekmece Gölü'nün Avcılar Kıyılarında yürütülmekte olan üniversitemiz kazıları, ülkemize yepyeni bir ören yeri, turizm destinasyonu kazandırma yolunda hızla ilerlemektedir. Yerleşmenin MÖ. 7000’li yıllara kadar giden tarihinde, kazılarda bugüne kadar iki antik liman, su altında antik fener, antik caddeler, hamam, sarnıç, hastane, saray kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Üniversitemizden Arkeoloji, Tarih, jeofizik, Tıp, Mimarlık bölümlerinden bilim insanlarının katıldığı multidisipliner kazılara, Tübitak MAM, Nükleer Araştırma Enstitüsü, Polonya Bilimler ve Alman Arkeoloji Enstitüsü gibi kurumlardan da olmak üzere 150 civarında bilim insanları ve öğrenciler katılarak destek vermektedir.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors