Haberler

KOÜ’ye Orpheus Etiketi


Orpheus, Avrupa Biyotıp ve Sağlık Bilimleri’nde doktora eğitimi organizasyonu anlamına gelmektedir. Orpheus etiketi ise, Sağlık Bilimleri Enstitülerinin akreditasyon yani doktora eğitiminde iyi uygulamalar kriterlerini yerine getirmiş ve Avrupa standartlarında bir eğitim sağlayan enstitülere verilmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sema Aşkın Keçeli Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün Orpheus etiketi alması kapsamında açıklamalarda bulundu.

“Üniversitemizdeki Yayın Sayısı Artacak”

Prof. Dr. Sema Aşkın Keçeli, Orpheus etiketinin Kocaeli Üniversitesi’ne çok fazla katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bilindiği gibi Kocaeli Üniversitesi bir araştırma üniversitesi olma çabalarını sürdürmektedir. Araştırma üniversitesi olabilmenin en önemli kriterlerinden biri üniversitemizin yayın sayısı, doktora öğrenci sayısı ve doktora mezun sayılarıdır. Orpheus kriterlerine göre, bir doktora öğrencisi dört yıllık eğitim programı içerisinde üç yayın üretebilecek bir tez projesi yapması gereklidir. Bu bağlamda, 2018 yılında lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğinde değişiklikler yaptık. Buna göre, Sağlık Bilimleri Enstitümüzün doktora öğrencileri mezun olmadan önce 3 yayın yapmak ve mutlaka bir kongre bildirisi yapmak zorundadırlar. Bu kriterlerimiz 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlayan öğrencilerimiz için geçerli olmuştur. Ders dönemi kısaltılarak araştırmaya ayrılan süre uzatılmıştır. İşte bu kriterlerimizin, üniversitemizin yayın sayısını arttıracağını ve araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlememizi sağlayacağını düşünmekteyim.” ifadelerini kullandı.

“Dört Senelik Uğraşımız: Orpheus Etiketi”

Orpheus etiketi alma süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Keçeli, “Sağlık Bilimleri Enstitümüz ilk olarak 2011 yılında Orpheus üyesi olmuştur. Dört yıldır Orpheus etiketi için çalışmaktaydım. 2018 yılında, Orpheus Etiket Komisyon Başkanı Danimarka Aarhus Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Mulvany, etiket komisyonu üyeleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan ve İstanbul Koç Üniversitesi’nden Hakan Örer tarafından kurumumuz ziyaret edildi. Bu ziyarette yapılan sunumlar ile doktora eğitim programımızda yapılan yenilikler, değişiklikler anlatıldı. Heyet tarafından izlenim raporu tarafımıza iletildi. Daha sonra 19 Nisan 2019 tarihinde Orpheus etiketi aldığımızı ilettiler.” sözlerini kullandı.

“KOÜ, Orpheus Etiketi Alan 3. Üniversitedir”

Kocaeli Üniversitesi’nin Orpheus etiketini alan 3. üniversite olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sema Aşkın Keçeli, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Avrupa’da bile birçok üniversite Orpheus etiketine sahip değil. Türkiye’de ise bu etiketi alan üçüncü üniversite olduk. Bu nedenle üniversitem adına çok büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Üniversitemiz adına kazanılmış büyük bir başarıdır. Bu süreçte enstitümüz çalışmalarımıza destek veren başta Sayın Rektörümüze, diğer yöneticilerimize ve ayrıca enstitüye bağlı anabilim dalı öğretim üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors