Haberler

KOÜ’den Yerlileşme ve Millileşmeye Destek Projesi


Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri geliştirdikleri TÜBİTAK projesi ile yerlileşme ve millileşme alanında ülkemize destek sağlayacaklar. 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile Covid-19 sürecinde ihtiyacı daha da artan bir tıbbi cihaz olan kapnografi cihazı yerli ve milli olarak üretilecek.

Üniversite-Sanayi işbirliğine büyük önem veren ve bu alanda çok sayıda projeyi hayata geçiren Kocaeli Üniversitesi, geliştirdiği yeni bir TÜBİTAK projesi ile ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanmış olan yerlileşme ve millileşme hedeflerine katkı sağlayacak. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Özkan ve DENİZLER Medikal A.Ş.’nin katkıları ile yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Mutlu’nun yaptığı proje, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

"Verilen Nefeste Karbondioksit Gazının Ölçülmesi Amacıyla Kullanılan Mobil Kapnografi Cihazının Yerli Üretimi" başlıklı proje TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında desteklenmek üzere kabul edildi. Proje de Doç. Dr. Alparslan Kuş ve Arş. Gör. Dr. Talip Çelik araştırmacı, Anestezi Teknikeri Önder BAŞ ise katılımcı olarak yer alırken, projenin bütçesi ise 560.000 TL’yi buluyor. Proje ile fikri mülkiyete konu olabilecek yeni nesil bir “Kapnografi” cihazının ülkemize kazandırılması hedefleniyor. Yoğun bakım, acil servis ve ameliyatlarda sıklıkla kullanılan ve korana virüs (Covid-19) sürecinde ihtiyacı artmış bir tıbbi cihaz olan kapnografi cihazının ülkemizde yerli ve milli olarak üretilmesi sağlanacak.

Projenin tüm teknik ve tasarım içeriği Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde oluşturularak Denizler Medikal A.Ş. bünyesinde hayata geçirilecek. Böylelikle pek çok üretim imkanı ve yeni ürün, proje ve kaynak kazanımlarına da olanak bulacak bir işbirliği çalışması hayat bulmuş olacak.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors