Haberler

COVID-19 Sempozyumu


2019 Aralık sonu Çin’in Wuhan şehrinde başlayan yeni SARS CoV-2 enfeksiyonu, COVID-19 hastalığına sebep olarak; 2020’de bütün dünyaya yayıldı ve pandemiye yol açtı. Dünyanın hiç görmediği hızda aşı üretilmeye çalışılırken; virüs halen birçok bilinmezliğini de koruyor.

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının edindiği deneyimlerimizi paylaşmak, bilgi alışverişinde bulunmak, son yayınları gözden geçirmek, bununla birlikte kronik viral enfeksiyon yapan HIV, hepatit B virüsü ve hepatit C virüsü gibi diğer virüslerle ile etkileşimini tartışmak amacıyla üniversitemiz tarafından COVID-19 Sempozyumu düzenlendi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan’ın başkanlığında gerçekleştirilen COVID-19 Sempozyumu bugün (17.10.2020) online olarak yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, “Yaşadığımız pandemi süresince, aktif olarak bilinmeyenlerin halen çok fazla olduğu bir zamanda, COVİD-19 sempozyumunun düzenlenmesi oldukça önemli, düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu sempozyumu yüz yüze yapmak isterdik ancak olmadı. Online da olsa etkili bir toplantı olacağına eminim. Aktif ve ucu açık bir süreç yaşıyoruz. COVİD-19’un nereye gideceğini bilmiyoruz ve her geçen gün bir bilinmeyeni öğreniyoruz. Bu süreçte bu toplantı daha da anlam kazanıyor. Sempozyum çıktılarının ülkemize ve uluslararası tıp camiasına katkı sağlamasını temenni ediyorum.” Dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ise, “8 aydır hem ülkemizde hem de dünyada her türlü faaliyetleri kısıtlayarak varlığını sürdüren korona virüs adına edinilen bilgiler sempozyum düzenlenmesini sağlayacak boyuta gelmiştir. Bu tip sağlık sorunları karşımıza çok sık gelmiyor bu yüzden başlangıçta sıkıntılar yaşadığımız bir gerçek. Birçok yaklaşımın, deneyim kazandıkça üstesinden gelmeye başladık. Farklı deneyimleri yakından takip ettik. Bu konuda Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi oldukça deneyim kazandı ve bunları da paylaşacak konuma gelmesi oldukça gurur verici.” Şeklinde konuştu.

İnsanlık olarak çok ciddi bir süreçten geçtiğimizi belirterek sözlerine başlayan Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, “İşin ciddiyeti halen önemini koruyor ve bir türlü azalmadı. Toplumda bu hastalığın kanıksandığı, bir vurdumduymazlık havasına dönüştüğünü görmek bizi üzüyor. Hastane olarak ilk günden itibaren tedbirleri aldık. Hastanemizin bir katını COVİD hastaları için kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak alt yapımız iyi. Bu süreçte personel eğitimine de önem verdik. Özellikle ilk zamanlarda kişisel koruyucu ekipman temininde çalışanlarımızı mağdur etmemeyi hedef edindik ve bunu da başardığımızı düşünüyorum.” Açıklamasında bulundu.

Sempozyum içeriği hakkında bilgiler veren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Öğretim Üyesi ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Sıla Akhan, “COVİD-19 hakkında bugüne kadar çok fazla bilgi ve tecrübe edindik ancak hala dünyada da tekrar bir artışın görülmeye başlandığı 1. dalganın sonu 2. dalganın başı gibi önemli bir zaman dilimindeyiz. Kış aylarına girerken alacağımız önlemleri tekrar gözden geçirmek ve yapılanları konuşmak ve görüşmek için önemli bir zaman.” Diyerek sempozyum oturumlarına geçildi. Sempozyumda ilk olarak Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Öğretim üyeleri Prof. Dr. Birsen Mutlu ve Prof. Dr. Sıla Akhan’ın moderatörlüğünde yuvarlak masa oturumu gerçekleştirildi.

Corona Virus ve yaşananlar başlığında gerçekleştirilen sempozyumun ilk bölümünde, Yuvarlak Masa oturumunda; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oral Öncül, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Ural, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Başyiğit, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Argun-Barış, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Efendi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Halk Sağlığı A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Çağlayan, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji A.D. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevtap Doğan, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Baykara ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. T. Müge Alvur bu süreçte yaşananlar ve edinilen tecrübeleri paylaştılar. Sempozyumun ilk bölümünde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Karadenizli, “Tanı Yöntemleri; PCR ve Antikor Testleri” konusunda bilgiler verirken Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol ise “Aşılar” konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Corona Virus ve Diğer Kronik Viral Enfeksiyonlar başlıklı sempozyumun ikinci bölümünde; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Batırel, “Corona Virus+ HBV Enfeksiyonu” konulu, Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süda Tekin ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji A.D Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Şirin, “Corona Virus+ HCV Enfeksiyonu” konulu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atahan Çağatay, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asuman İnan ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi PCR Ünitesi, Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sayan “Corona Virus + HIV Enfeksiyonu ve Mutasyonlar” konulu, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Aydın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Azak ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Müge Deniz de “Vakalar Eşliğinde Yeni Stratejiler, Planlama, Öneriler” konulu oturumlarda konuşmalarını gerçekleştirdiler. COVİD-19 Sempozyumu yapılan kapanış töreninin ardından son buldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors